Silinik

Silnik spalinowy czy elektryczny?

Silnik spalinowy czy elektryczny?

Silnik spalinowy to typ silnika, który w swojej pracy wykorzystuje sprężanie oraz rozprężanie gazu, które wytwarza moment obrotowy lub siłę. Silnik elektryczny jest maszyną elektryczną, w której energia elektryczna jest przekształcana w energię mechaniczną. Oba rozwiązania w napędzie pojazdów i maszyn mają swoje wady i zalety.

Zalety silników spalinowych

Zaletą silników spalinowych jest ich prosta i stosunkowo zwarta zabudowa. Dodatkowo bardzo łatwo się je uruchamia i są w krótkim czasie gotowe do pełnowartościowej pracy. Oprócz tego są to silniki bardzo sprawne, szczególnie w zestawieniu z innymi rodzajami silników cieplnych. Nie potrzebują zbyt wielkich umiejętności przy ich obsłudze. Same silniki spalinowe posiadają oczywiście swoje wady, ale wiele ich negatywnych cech została na przestrzeni lat zminimalizowana, a nawet zredukowana. Wynika to z ciągłego doskonalenia tego typu produktów przez ich producentów.

Omówimy teraz zalety silników elektrycznych na przykładzie samochodów osobowych. Jako zaletę silników elektrycznych na wymienia się ich koszt, a dokładnie koszt paliwa. Szacuje się, że nawet odległość stu kilometrów można tu przejechać przy kosztach rzędu kilkunastu złotych. Oznacza to, że koszt naszej podróży nie przekracza kosztu dwóch litrów benzyny. Dodatkową zaletą jest cicha praca tych silników i brak szkodliwości na środowisko naturalne. To poważne atuty, jednak samochody wyposażone w tego typu silniki mają bardzo poważne wady, które decydują o tym, że nadal niewiele samochodów napędzanych elektrycznie znajdujemy na naszych drogach. Najpoważniejszym problemem dla wielu użytkowników jest koszt takiego samochodu oraz jego późniejsze serwisowanie. Koszt akumulatorów do silnika tego rodzaju to około sześć tysięcy złotych, a konieczność ich wymiany zachodzi co 10 lat. Pomimo ich wymiany kierowca musi sobie zdawać również sprawę z tego, że efektywność akumulatora spada z ich eksploatacją. Dodatkowo samochód ten jest bardzo wrażliwy na wszelkie czynniki pogodowe. Te wpływają nie tylko na żywotność akumulatora, ale także jego czas działania, a nawet na to, czy prawidłowo działać będzie klimatyzacja oraz radio. Dodatkowo silnik z akumulatorem zajmuje w samochodzie bardzo dużo miejsca. Ostatecznie problemem jest niewielka liczba miejsc, gdzie możemy „naładować” nasz samochód.

Dlatego podejmując decyzję, który silnik wybrać, raczej należy się skłaniać w kierunku silników spalinowych. Przynajmniej tak długo, jak długo producenci nie spowodują, że produkt elektryczny będzie tańszy lub nie dojdzie do zmniejszenia kosztów zakupu hybrydy. W przypadku spalinowych modeli warto zdecydować się na silniki spalinowe Zongshen. Produkty tej firmy są bardzo wydajne i charakteryzują się wysoką jakością oraz nowoczesnością. Silnik spalinowy Zongshen ma też dodatkowy atut. W stosunku do ceny to praktycznie najlepszy silnik w tej klasie. Warto także wspomnieć o perfekcji oraz niezawodności, które są powszechnie kojarzone z silnikami tej klasy. To powoduje, że coraz większa liczba klientów wybiera te właśnie silniki, jako alternatywę dla droższych konstrukcji oraz właśnie silników elektrycznych czy hybrydowych.

Silinik

Musimy też pamiętać, że silniki elektryczne to właściwie nadal pieśń przyszłości. Są one nadal w fazie testowej, a produkty tego typu jeszcze nie są udane i z pewnością będą dopiero modernizowane. Trzeba jednak zaznaczyć, że praktycznie wszystkie koncerny samochodowe w jakimś stopniu eksperymentują z silnikami elektrycznymi. I być może w przyszłości ta technologia zostanie dużo lepiej dopracowana, bez powszechnych, występujących współcześnie wad. Jednak na dziś korzystniejszym wyborem jak już wspomnieliśmy, będzie silnik spalinowy.