Silnik Zongshen

Jak działa silnik spalinowy?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez wielu urządzeń, które czynią naszą codzienność dużo wygodniejszą, łatwiejszą. Wiele z tych urządzeń posiada specjalny silnik, dzięki któremu są w stanie działać. Niezwykle popularne są silniki spalinowe, które wykorzystuje się na przykład w motorówkach, samochodach, motorach czy autobusach. Silnik spalinowy do kosiarki, różnych maszyn budowlanych czy rolniczych nadaje się idealnie, zatem wiele osób – zapewne niemalże każdy – miał już z nim niejedną styczność. Jeśli jednak ktoś miałby wyjaśnić jak to wszystko działa, zapewne zapadłaby cisza – nieliczni specjaliści wiedzą bowiem jaka jest jego dokładna zasada działania. Warto o niej opowiedzieć i przybliżyć wszystkim zainteresowanym to niezwykłe urządzenie!

Czym jest silnik spalinowy?

Silnik spalinowy to rodzaj urządzenia (a dokładnej maszyny zamieniającej energię na pracę), który wykorzystuje sprężanie i rozprężanie czynnika termodynamicznego do wytworzenia momentu obrotowego lub siły. Czynnikiem termodynamicznym jest gaz, który sprężany jest w postaci zimnej, a rozprężany w postaci gorącej. Nie wyjaśnia to jeszcze oczywiście samej nazwy silnika. Czemu określa się go mianem spalinowego? Ponieważ gaz w postaci gorącej powstaje przez spalenie odpowiedniego paliwa, które oczywiście może być różne – w zależności od konkretnych potrzeb danej maszyny.
Warto dodać, że silnik spalinowy nazywany jest inaczej silnikiem cieplnym tłokowym i że pierwszy taki silnik powstał w XIX wieku. Z jednej strony stało się to dosyć niedawno, biorąc po uwagę nasze przyzwyczajenie do urządzeń, które działają dzięki tego rodzaju silnikom. Z drugiej strony jednak technika od tego czasu i tak zdecydowanie poszła do przodu, a zapewne wraz z upływem kolejnych lat i dekad zostaną wprowadzone kolejne unowocześnienia. Datą powstania pierwszego silnika spalinowego jest rok 1878, a jego wynalazcą jest Nikolaus Otto. Już rok później pojawił się silnik pracujący dzięki benzynie.

Jak działa silnik spalinowy?

Mniej więcej wyjaśniliśmy już w jaki sposób działa silnik spalinowy, ale warto poznać konkretniejsze dane. By mogło dojść do spalania paliwa musi zaistnieć moment zapłonu. Stąd też silniki spalinowe dzielimy właśnie z uwagi na formę zapłonu na:

  • silniki z zapłonem iskrowym
  • silniki z zapłonem samoczynnym
  • silniki posiadające głowicę żarową.

Transformacja energii cieplnej, pochodzącej ze spalania dostarczonego do silnika paliwa na energię mechaniczną pozwala na pracę całej maszyny – a ta z kolei napędza inne jej części. Spalanie paliwa następuje w cylindrze silnika. Gaz zimny jest sprężany, a efektem jest wzrost jego ciśnienia oraz jego temperatury. Przemienia się on zatem w gaz gorący, który z kolei jest rozprężany później w cylindrze. Powstała w rezultacie energia nie tylko pozwala na powtórzenie tego procesu (a zatem sprężenie kolejnej dawki zimnego gazu), ale również na napędzenie maszyny.

Niezawodne silniki spalinowe

Silniki spalinowe wykorzystywane są bardzo często. Od czasu swego powstania stale znajduje się kolejne zastosowania tych silników i sposoby na jeszcze efektywniejsze ich działanie. Zongshen to niezwykle popularny producent silników spalinowych, znający się na ich produkcji i późniejszym wykorzystaniu. Dzięki ich niezawodności, mogą być używane w różnych branżach, usprawniając tworzenie, produkcję, czy też po prostu poprawiając jakość życia człowieka. Jednocześnie możliwych silników spalinowych jest tak wiele, że każdy odnajdzie w ofercie coś odpowiedniego – co będzie pasowało do jego maszyn. Branża budowlana, sprzęt ogrodniczy, branża motoryzacyjna – silniki Zongshen trafiają przede wszystkim tam, ale nie tylko!