Silnik spalinowy do kosiarki

Jak dbać o silnik spalinowy do kosiarki

Silnik spalinowy do kosiarki to serce tego urządzenia. Kiedy przestaniemy o niego dbać, bardzo szybko okaże się, że kosiarka zacznie pracować mało efektywnie, nieekonomicznie, a w niektórych przypadkach może zwyczajnie odmówić jakiejkolwiek „współpracy”. Dlatego tak ważne jest szczególne dbanie o ten element kosiarki.

Silnik do kosiarki Zongshen, uznawany jest na rynku za jeden z najbardziej wydajnych i ekonomicznych modeli. Cieszą się one też opinią stosunkowo wytrzymałych oraz odpornych na uszkodzenia mechaniczne czy przeciążenia. Jednak nawet silnik Zongshen ma swoje granice, których przekroczenie doprowadzi do jego uszkodzenia. Warto zatem im zapobiec, póki jeszcze mamy na to czas.

Nawet jeśli nasza aktywność związana z koszeniem nie prowadzi do uszkodzeń silnika, to musimy mieć świadomość, że regularne czynności serwisowe są z punktu widzenia użytkownika po prostu opłacalne. Wymiana oleju, świecy zapłonowej czy filtra powietrza, mogą bowiem wydłużyć działanie podzespołów i mechanizmów silnika, a nawet zmniejszyć o jedną trzecią zużycie paliwa i aż o połowę emisję szkodliwych spalin. Co więcej, przytłaczającą większość czynności możemy tutaj wykonać całkowicie samodzielnie.

Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać, jest wymiana oleju na nowy. W większości kosiarek istnieje możliwość usuwania zużytego oleju poprzez korek spustowy w misce olejowej, za pomocą specjalnej pompki lub bezpośrednio przez wlew. W kiepskiej jakości silnikach czynność tą należy powtarzać po pięciu godzinach pracy. Podobnie należy uczynić, kiedy silnik po raz pierwszy zostaję zaprzęgnięty do pracy. Normą po tym czasie jest jednak wymiana po dwudziestu pięciu godzinach pracy.

Druga uwaga to właściwie przykazanie. Należy pamiętać, że żadne paliwo nie jest wieczne. Standardowe paliwo ma trwałość około trzydziestu dni. Po tym czasie paliwo może rozwarstwiać się, wydzielając z siebie osady, rozpuszczalniki i substancje kleiste, nie będąc zdatnym do użytku. Oprócz tego osady mogą spowodować zatykanie dysz i kanałów gaźnika. Koszenie trawy kosiarką ze starym paliwem może powodować nie tylko problemy z układem paliwowym, ale także nierównomierne obroty pracy silnika, nadmiernej emisji szkodliwych spalin, efektu czarnego dymu, utraty mocy. Jeśli zatem po sezonie zostało ci paliwo, to je po prostu wylej. Nie wykorzystuj go do napędzania kosiarki, gdyż skutecznie zużywać będzie się silnik. Co sto godzin należy też wymieniać świece zapłonowe. Nawet jeśli w sezonie nie wypracowałeś kosiarką stu godzin, to i tak na nowy rok warto zadbać o wymianę świecy. Będzie to z korzyścią dla kondycji silnika kosiarki. Warto też przed każdym koszeniem usunąć starą ściętą trawę spod obudowy i noża tnącego kosiarki. Sam nóż trzeba przynajmniej raz do roku oddać do naostrzenia oraz wyważenia. Wystarczy odwieźć go do autoryzowanego serwisu, w którym kupowaliśmy naszą kosiarkę. Ostatecznie pamiętamy też o regularniej wymianie filtrów. Wszystko to spowoduje, że żywotność naszego silnika wydłuży się nawet o trzydzieści procent, a jednocześnie zmniejszy się zużycie paliwa.