Silnik spalinowy – budowa

Ciężko wyobrazić sobie w tej chwili życie bez silnika spalinowego. Istnieją różne jego rodzaje, a każdy znajduje zastosowanie w społeczeństwie. Samoloty, agregaty, motorówki, kosiarki, samochody – wszędzie tam znajdujemy silniki spalinowe, czyli wykorzystujące sprężanie i rozprężanie czynnika termodynamicznego do wytworzenia momentu obrotowego lub siły.

Chociaż jednak z podobnymi silnikami spotykamy się na co dzień, nie wszyscy wiedzą jak dokładnie wygląda ich budowa. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że wie to raczej mała liczba ludzi – choć niektórzy kojarzą mniej więcej zasadę ich działania. Co warto wiedzieć o budowie silnika spalinowego? Czym wyróżniają się silniki spalinowe Zongshen?

Budowa silnika spalinowego

Silnik umożliwia zamianę jednej energii w drugą. Sprężanie i rozprężanie czynnika termodynamicznego pozwala na wytworzenie pewnej siły, a ze względu na to co zostanie wykorzystane do uzyskania tej siły, dzielimy silniki na różne rodzaje. Istnieją na przykład silniki cieplne, elektryczne czy wodne. Silnik spalinowy jest odmianą silnika cieplnego, w którym paliwo (a konkretnie ciepło z jego spalania) pozwala na uzyskanie pracy mechanicznej. Żeby wszystko działało poprawnie, muszą współpracować ze sobą liczne elementy, budujące silnik. Ważną częścią każdego silnika jest kadłub, w którym znajdują się cylindry z tłokami. To właśnie tam następuje spalanie paliwa i zamiana ciepła na energię potrzebną na przykład do poruszania pojazdu. Silniki spalinowe dzielą się na te spalania otwartego i zamkniętego. Można też wyróżnić silniki spalinowe tłokowe, turbinowe i odrzutowe. Niektóre są dwusuwowe, inne czterosuwowe. Wszystkie jednak potrzebują stosownych układów wspomagających, umożliwiających im poprawną pracę. Są to:

  • układ korbowy
  • układ rozrządu
  • układ zasilania
  • układ smarowania
  • układ chłodzenia
  • układ zapłonowy
  • układ rozruchowy.

Niezawodne silniki Zongshen

Silnik Zongshen to nowoczesny silnik spalinowy, który znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach i zdecydowanie ułatwia życie współczesnemu człowiekowi. W Polsce przede wszystkim wykorzystywane są one w maszynach budowlanych, ale również na przykład w skuterach, motorówkach czy urządzeniach ogrodowych. Podobnie jak w przypadku innych silników spalinowych, tak i w silnikach Zongshen wiele różnych elementów musi ze sobą sprawnie współpracować, by poruszyć jakiś pojazd czy maszynę. Najważniejsze elementy takiego silnika to kadłub, łączący pozostałe fragmenty, głowica zamykająca od góry wnętrze jednego lub kilku cylindrów, wał korbowy (czyli obrotowa część), z przymocowanymi do niego korbowodami, a także układ rozrządu, przeznaczony do sterowania napełnianiem i opróżnianiem cylindrów spalinowych. Silniki Zongshen to produkty wydajne, precyzyjnie wykonane, dobre jakościowo i funkcjonalne. Stąd też wiele osób ich poszukuje, a firmy lubią wykorzystywać te silniki w swoich maszynach. Poznanie ich budowy jest ważne, chociaż można z nich bezawaryjnie korzystać przez naprawdę duży czas, ponieważ zostały wykonane z wielką pieczołowitością.